Daugiabučių gyventojams: ką svarbu žinoti ir kaip išsirinkti elektromobilio įkrovimo stotelę?

Daugiabučių gyventojams: ką svarbu žinoti ir kaip išsirinkti elektromobilio įkrovimo stotelę?

Vis daugiau žmonių renkasi elektromobilius dėl jų ekologiškumo, ekonomiškumo ir naujų technologijų teikiamo komforto. Tačiau gyvenant daugiabutyje kyla nemažai klausimų dėl stotelės įsirengimo galimybių ar techninių niuansų.
Nuotrauka Unsplash.com

Vis daugiau žmonių renkasi elektromobilius dėl jų ekologiškumo, ekonomiškumo ir naujų technologijų teikiamo komforto. Tačiau gyvenant daugiabutyje kyla nemažai klausimų dėl stotelės įsirengimo galimybių ar techninių niuansų. Šiame straipsnyje ir aptarsime, ką svarbu žinoti ir kaip išsirinkti elektromobilio įkrovimo stotelę daugiabučio gyventojui.

Stotelės įrengimo galimybės ir reikalavimai

Norint įsirengti privačią įkrovimo stotelę daugiabutyje, reikalinga nuosava parkavimo vieta arba garažas. Privačiose vietose įrengiamos stotelės dažniausiai jungiamos prie gyventojo buto skaitiklio, jei prijungimas yra techniškai įmanomas. Kitu atveju, stotelė gali būti jungiama ir prie bendrų reikmių skaitiklio. Tuomet įrengiamas papildomas kontrolinis prietaisas, kuris perduoda informaciją namo administratoriui apie suvartotą elektros energiją elektromobilio įkrovimui. Gyventojas gauna įprastą sąskaitą už bendrų reikmių paslaugas, kurioje papildomai nurodyti elektromobilio įkrovimo kaštai. Sąskaita pateikiama tik tam gyventojui, kuris naudojasi stotele.

Svarbu paminėti, kad turint nuosavybės teise priklausančią automobilio stovėjimo vietą arba garažą, kaimynų sutikimas įsirengti stotelę nėra reikalingas.

Užtenka, parengus projektą, gauti leidimą iš namo administratoriaus arba pirmininko. Retesniais atvejais, kai reikalingi kasimo darbai kieme, ar darbai liečiantys namo fasadą, gali prireikti papildomų sutikimų ar derinimų su institucijomis dėl kertamų komunikacijų tinklų.

Stotelės suderinamumas su elektromobiliu ir namų tinklu

Namams skirtos AC tipo (kintamosios srovės) įkrovimo stotelės. Jos perduoda energiją per elektromobilio vidinį keitiklį, o šis konvertuoja kintamąją srovę į nuolatinę, tinkamą baterijai. Šios stotelės paprastai būna 3,6 – 22 kW galios, yra nesudėtingai įrengiamos ir nereikalauja itin didelių energijos resursų.

Norint užtikrinti sklandų įkrovimo procesą, reikėtų įvertinti elektromobilio, įkrovimo stotelės ir namų elektros tinklo suderinamumą. Pirmiausia, pasitikrinkite, kokios galios įkrovimo stoteles rekomenduoja jūsų automobilio gamintojas. Pavyzdžiui, „Nissan Leaf“ dažniausiai rekomenduojama 7,4 kW galios stotelė, kuri leidžia pilnai įkrauti automobilį per 7–8 valandas. Tuo tarpu „Tesla Model 3“ savininkams dažnai rekomenduojama 11 kW galios stotelė, kad būtų užtikrintas greitesnis įkrovimas per 5–6 valandas. Taip pat, jei jūsų elektromobilis palaiko trifazį įkrovimą, rekomenduojama pasirinkti ir trifazę įkrovimo stotelę, kad galėtumėte greičiau įkrauti savo automobilį.

Žinant stotelės parametrus, patikrinkite namų elektros tinklą. Sužinoti, kiek galios priklauso jūsų butui galima ESO savitarnoje. Jei namų įvadas yra 11kW ir norite naudotis 11kW įkrovimo stotele, rekomenduojama papildomai įrengti dinaminį galios valdiklį. 

Šis prietaisas padės išvengti elektros dingimo namuose, apribojant galią elektromobilio įkrovimui, kai prietaisai namuose naudojami intensyviausiai. Kai prietaisai išjungiami ir galios rezervas vėl pakyla, stotelė automatiškai padidina krovimo galią. Taip ne tik užtikrinamas efektyviausias galios išnaudojimas, bet ir užtikrinamas nenutrūkstamas elektros energijos tiekimas bei išvengiama galios didinimo darbų ir papildomų išlaidų. Vis dėl to, jei namų elektros tinklas nepajėgus užtikrinti pakankamą galingumą, gali tekti atlikti elektros tinklo patobulinimus, tačiau pirmiausia patartina išbandyti dinaminį valdiklį ir įsitikinti jo galimybėmis. bet šiuo darbus galima atlikti vėliau, kai įsitikinama, kad net ir su DLM įkrovimo greitis nepakankamas.

Įrengimo darbai ir detalės komfortui

Norint įsivertinti stotelės įrengimo darbus, svarbu atsižvelgti į kabelio trasos kelią. Pavyzdžiui, jei jūsų parkavimo vieta yra požeminėje aikštelėje, greičiausiai kabelį reikės pravesti nuo elektros skydinės per patalpos lubas. Jei parkavimo vieta yra antžeminėje aikštelėje, gali prireikti atlikti kasimo, stotelės pamato įbetonavimo darbus, jei įrenginys bus tvirtinamas ant papildomo stovo. Tikslią kainą ir reikalingus priedus pasiskaičiuoti savarankiškai gali būti tikras iššūkis, tad rekomenduojame, kad įrengimo sąmatą ir galimybes įvertintų specialistai.

Taip pat svarbu apgalvoti, kaip dažniausiai parkuojate savo automobilį. Tai padės nustatyti, kurioje vietoje geriausia įrengti įkrovimo stotelę, kad būtų patogu prijungti įkrovimo kabelį. Kabelio ilgis taip pat yra svarbus aspektas – per trumpas kabelis gali kelti nepatogumų, o per ilgas – būti nereikalingas ir brangus. Dažniausiai rekomenduojama rinktis 5-7 metrų kabelį.

Įkrovimo stotelės funkcijos ir garantija

„Wallbox Commander 2S“ ant stovo, pritvirtinta prie parkingo lubų.

Šiandieninės įkrovimo stotelės gali pasiūlyti daugybę išmanių funkcijų, kurios ne tik suteikia patogumą, bet ir padeda sutaupyti pinigų. Pavyzdžiui, kai kurios stotelės turi galimybę nustatyti įkrovimo grafiką, kad įkrovimas vyktų naktį, kuomet elektros tarifas yra mažesnis arba automatiškai krauti pigiausiomis elektros biržos valandomis esant Nord Pool integracijai. Taip pat galima stebėti įkrovimo procesą ir sunaudotos energijos kiekį per mobiliąją programėlę.

RFID funkcija – tai patogus įkrovimo autorizavimo būdas, kai norima užtikrinti, jog stotele negalėtų naudotis kiti asmenys, o tai gana aktualu daugiabučių aikštelėse. Nors dažna stotelė turi mobilią aplikaciją, per kurią galima atlikti vartotojo identifikaciją, bet RFID skaitytuvas gali pagerinti vartotojo patirtį, nes pakanka tik priliesti specialią kortelę/pakabuką prie stotelės.

Integruotas kabelis yra dar viena komfortą didinanti funkcija. Tai reiškia, kad kabelis yra pritvirtintas prie stotelės ir jo nereikia kiekvieną kartą prijungti ir atjungti. Tai labai patogu, nes sutaupo laiko, taip pat sumažina kabelio jungčių dėvėjimąsi, tad jis tarnaus ilgiau.

Renkantis įkrovimo stotelę, verta atkreipti dėmesį ir į garantiją. Dauguma gamintojų siūlo 2-3 metų laikotarpį, tačiau yra ir tokių, kurie suteikia net 5 metų garantiją. Tai svarbu, kad būtumėte užtikrinti, jog stotelė bus pataisyta arba pakeista, jei kils kokių nors problemų.

Įrengimo kaina

Bendra projekto kaina daugiausiai priklauso nuo pasirinkto įkrovimo stotelės modelio, įrengimo sudėtingumo bei kabelio trasos ilgio. Tačiau vidutiniškai, įkrovimo stotelė ir įrengimo darbai daugiabutyje kainuoja apie 2500 Eur.

Šiuo metu Lietuvoje galioja finansinė parama elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimui daugiabučių gyventojams. Norintys įsirengti įkrovimo prieigas, gali sutaupyti net iki 60 proc. išlaidų, pasinaudojant Lietuvos Energetikos Agentūros (LEA) teikiamu finansavimu. Paraiškas galima teikti iki 2024 m. rugsėjo 30 dienos, 17 val. agentūros svetainėje.