Elektromobiliai žiemą – ko iš jų tikėtis?

Elektromobiliai žiemą – ko iš jų tikėtis?

Artėjant šaltajam metų laikui, keičiasi ir automobilių vairuotojų įpročiai. Atšalęs oras kelia sumaištį ne tik saugiam eismui, bet ir iššūkių transporto priemonėms. Tad su kuo susiduria elektromobiliai ir jų savininkai…

Artėjant šaltajam metų laikui, keičiasi ir automobilių vairuotojų įpročiai. Atšalęs oras kelia sumaištį ne tik saugiam eismui, bet ir iššūkių transporto priemonėms. Tad su kuo susiduria elektromobiliai ir jų savininkai žiemą?

Efektyvumas

Žemesnė oro temperatūra turi įtakos elektromobilių efektyvumui. Amerikos automobilių asociacijos atliktas bandymas su 5 skirtingais elektromobilių modeliais parodė, jog temperatūrai nukritus iki – 6°C, jų nuvažiuojamas atstumas gali sumažėti net iki 41%.

Elektromobilio efektyvumui įtakos turi ir oro kondicionavimo sistemos. Renkantis EV modelį atkreipkite dėmesį, kokia sistema jame įdiegta. Pavyzdžiui, šilumos siurbliai sunaudoja mažiau elektros energijos salono ar baterijos sušildymui negu įprastos oro kondicionavimo sistemos, todėl daugiau baterijos energijos liks papildomiems kilometrams.

Planuojant keliones žiemos laikotarpiu, reikėtų įsivertinti, kad nuvažiuosite mažesnį atstumą, nei esate įpratę šiltuoju sezonu. Taip pat pravartu iš anksto nusimatyti bent kelis įkrovimo taškus kelionės atkarpoje.

Saugumas

Elektromobiliai yra iš esmės sunkesni už transporto priemones su vidaus degimo varikliais, dėl savo baterijos svorio. Taip pat ši dažniausiai tvirtinama prie transporto priemonės pagrindo ir elektromobilio svorio centras nusileidžia padidindamas savo sukibimą bei stabilumą slidžiame kelyje.

Elektromobiliai žiemą, t.y. nepalankiomis oro sąlygomis, gali būti saugesni ir jais keliauti lengviau, nei su įprastu automobiliu. Automatinė EV pavarų sistema, ypač sklandus variklis bei regeneracinis stabdymas (energijos susigrąžinimo mechanizmas, kuris sulėtina judančią transporto bei paverčia jo kinetinę energiją į formą, kurią galima panaudoti iš karto arba saugoti, iki kol prireiks) mažina tikimybę slysti greitėjant ar iš esmės paslysti.

Įkrovimo laikas

Atšalęs oras turi įtakos ir įkrovimo procesui. Sušalusiai baterijai reikia daugiau energijos resursų, o tai reiškia ilgesnį įkrovimo laiką. Pavyzdžiui naktinis įkrovimas gali užtrukti papildomą valandą ar dvi, kol baterija visiškai įkraunama, o greitasis (DC) įkrovimas gali prailgėti ir keliolika minučių. Tačiau įkrovimą galite paspartinti pašildant bateriją prieš įkrovimo sesiją. Kai kuriuose elektromobiliuose (pvz, Tesla) yra išankstinio kondicionavimo sistemos, kurios sušildo bateriją artėjant prie greito įkrovimo stotelės.

Naudingi patarimai

Pagal atliktus tyrimus Norvegijoje, kur klimatas yra atšiauresnis, paaiškėjo, jog elektromobilių savininkai yra linkę kiek įmanoma dažniau juos prijungti prie įkrovimo stotelių . Patartina, jei elektromobilį įkraunate namuose, automobilio saloną sušildyti prieš kelionę, dar neatjungus nuo įkrovimo stotelės. Taip elektros energija nebus naudojama pirminiam salono sušildymui ir į kelionę išsiruošite su visiškai pilna baterija. Beje, kai kuriuose EV modeliuose (pvz., Tesla, Jaguar I-Pace) yra programėlė, leidžianti pradėti šildymą nuotoliniu būdu.

Taupyti elektromobilio bateriją galite ir įjungę “eko” režimą. Šio režimo metu baterija teiks mažiau energijos varikliui ir salono šildymui, taip pat, elektromobilis automatiškai įjungs regeneracinį stabdymą.

Visu žiemos laikotarpiu, baterijos likutį, patartina palaikyti ne mažiau 20 proc. Taip sakoma todėl, kad elektrinės transporto priemonės naudoja ličio-jonų baterijas, o jos greičiau genda, kai baterija yra visiškai iškraunama ir ją reikia pakrauti iki maksimumo.

Jei vairuojate vienas/-a, tam, kad taupytumėt bateriją, galite įjungti tik savo sėdynės ir vairo šildymą, jei jūsų elektromobilis turi tokias funkcijas. Vietinis vairuotojo vietos šildymas sueikvos žymiai mažiau energijos, nei viso salono.

Jei įkrovimą pabaigsite vos prieš išvažiuodami, jūsų EV baterija bus vis dar įkaitusi nuo įkrovimo ir veiks efektyviau. Taip pat, jei planuojate savo automobilio energiją papildyti greito įkrovimo stotelėse, įkrovimą galite paspartinti pašildant bateriją prieš įkrovimo sesiją.

Rinkitės ekonomišką vairavimo stilių, kuris skirtas sunaudoti kuo mažiau energijos. Venkite energiją ryjančių greitų įsibėgėjimų ir staigių stabdymų. Bateriją labiau taupysite akceleruodami laipsniškai ir naudodami regeneracinį stabdymą, kuris grąžina šiek tiek energijos atgal į bateriją.

Elektromobiliai žiemą – jais pasitikėti verta

Automobilių ir baterijų gamintojai nuolat tobulina baterijų bei elektromobilių technologijas dėl didesnio vairuotojų komforto, saugesnių kelionių, taip pat žada didesnį atstumą ir mažesnį šaltesnės temperatūros poveikį. Tad net ir šaltasis metų laikas neturėtų būti kliūtis keliauti į ekologiškesnį rytojų.