Elektromobilių skaičius sparčiai auga ir skatina įkrovimo stotelių infrastruktūros plėtrą. Tai sukuria galimybes elektromobilį įkrauti daugelyje skirtingų vietų. Tad įkrovimas tampa komfortiškesnis, o ilgesni atstumai nebe taip gąsdina, kaip anksčiau.
Sprendimas, kuris palengvintų elektromobilio eksploataciją ir sutaupytų jūsų laiko – tai įkrovimo stotelė namuose. Ji suteikia galimybę įkrauti elektromobilį, kai jo nenaudojate, pavyzdžiui – nakties metu. Tad kiekvieną rytą galėsite pradėti pilna baterija.
Kam reikalinga įkrovimo stotelė?
Įkrovimo stotelės tikslas – užtikrinti saugų elektromobilio baterijos įkrovimą. Įrengus įkrovimo stotelę, tarp įkroviklio ir vartotojo tinklo nelieka papildomų jungčių. Tokiu būdu sumažinama elektros iškrovos riziką, nes energijos perdavimas valdomas realiu laiku ir esant neatitikimams – įkrovimas stabdomas. Taip išvengiant galimos nelaimės elektros tinkle.
Taip pat stotelė yra patogu įkrovimo atžvilgiu. Ji bateriją įkrauna per 6 – 12 valandų, o kraunant iš standartinio kištukinio 230 V lizdo, nešiojamu įkrovikliu, užtruktumėt 10 – 30 valandų.
Be to, stotelė suteikia galimybę stebėti ir valdyti įkrovimo procesą mobilioje aplikacijoje, užrakinti stotelę nuo prieigos pašaliniams ir panašiai.
Kokią įkrovimo stotelę rinktis?
Pagrindinis kriterijus – stotelės galingumas (kW), kuris parenkamas pagal gyvenamosios vietos elektros įvado ir elektromobilio vidinio įkroviklio galingumus. Įmonės „Įkrautas“ vadovas Karolis Kieras atkreipia dėmesį, jog kiekvienas elektromobilis geba įsisavinti tam tikrą galingumą, nepaisant to, kiek įkrovimo stotelė gali jo atiduoti. Todėl verta apsvarstyti galingesnės stotelės įsigijimą, kad ateityje, pasikeitus elektromobiliui, kuris galės pasiimti didesnę įkrovimo galią, nereikės keisti įkrovimo įrenginio. Populiariausias pasirinkimas – 22 kW įkrovimo stotelė.
Kokia įkrovimo stotelės kaina?
Kokybišką elektromobilio įkrovimo stotelę namams galite įsigyti maždaug už 900 eurų. Tokia stotelė užtikrins saugų baterijos įkrovimą nuo vienfazio arba trifazio tinklo. Jeigu pastato elektros įvadas trifazis –rekomenduojama rinktis trifazę ir stotelę, jeigu vienfazis – vienfazę. K. Kieras siūlo rinktis galingiausią įkrovimo stotelę. Kaina skiriasi nežymiai, tačiau ateityje, padidinus elektros įvado galingumą ar pakeitus elektromobilį, kuris turėtų galingesnį keitiklį, nereikės keisti įkrovimo stotelės. Reikės tik padidinti jos galingumą programiškai – per mobiliąją aplikaciją.
Įkrovimo stotelės ir jų kabelių tipai
EV įkrovimo stoteles galima padalinti į dvi grupes: AC ir DC. Jos skiriasi galia bei įkrovimo laiku. AC krovikliai skirti lėtam įkrovimui – nuo 2 iki 18 valandų, kai nereikia niekur skubėti (pvz. būnant namuose, darbovietėje, viešbutyje). DC krovikliai bateriją papildo daug greičiau – įkrova gali trukti apie 20 minučių.
Viešose įkrovimo stotelėse galima rasti įvairiai atrodančius įkroviklius. K. Kieras aiškina, kad pagrindiniai skirtumai, tai yra jungties tipas ir fazių skaičius. Pavyzdžiui, Type 1 jungtis perduoda vieną fazę, Type 2 jungtis gali perduoti srovę per 3 fazes. Type 1 jungtis daugiausiai sutinkama senesnės kartos elektromobiliuose, ji populiari Amerikos rinkoje. O Type 2 jungtis labiau paplitusi Europoje ir naudojama naujesniuose elektromobilių modeliuose. Šią jungtį jau diegia ir Kinijos EV gamintojai. Combo-2 (CCS2) ir CHAdeMO jungtys priskiriamos prie greito įkrovimo – DC stotelių.
Kiek laiko užtrunka įkrauti elektromobilį ir kiek tai kainuoja?
Pagrindiniai komponentai, lemiantys įkrovimo trukmę yra elektromobilio baterijos talpa, vidinio ir išorinio įkroviklių galios bei elektros įvado galingumas. Šiuolaikinių elektromobilių baterijos su AC tipo (lėto įkrovimo) stotele vidutiniškai įkraunamos per 3 – 5 valandas. Laiko skirtumą lemia pasirinktas įkrovimo tipas: AC – lėtas (iki ~3 kW), AC – vidutinis (7-22 kW) ir DC – greitasis (50-350 kW).
Įkrovimo kainą galite apskaičiuoti padauginę elektromobilio akumuliatoriaus talpą iš 1 kWh kainos, kurią mokate energijos tiekėjui. Kraunant EV nakties metu, elektros kaina yra mažesnė (jei turite dviejų tarifų skaitiklį), todėl rytą pasitiksite ne tik su pilna baterija, tačiau ir pilnesne pinigine.
Kaip prižiūrėti elektromobilio bateriją, kad ji tarnautų ilgiau?
Pagrindinė rekomendacija – kasdieniam įkrovimui rinktis AC tipo stotelę, kraunančią vidutiniu greičiu. Nors įkrauti elektromobilį AC tipo stotelėje užima daugiau laiko nei įkrauti greitojo įkrovimo DC stotelėje, tai pats draugiškiausias įkrovimo būdas baterijai. Be to ir patogus – tokią stotelę nesudėtinga įsirengti namuose.
Norint, kad baterija tarnautų ilgiau, svarbu ją prižiūrėti tinkamai. Vienas iš būdų yra 20 – 80 procentų taisyklė. Tai reiškia, įkrovimą pradėti baterijai išsekus iki 20 % ir papildžius iki 80 % – įkrovimą nutraukti. Taip pat teigiamai veikia ir dažnas, minimalus baterijos papildymas.
Svarbu paminėti ir tai, jog kiekvienas gamintojas, dar automobilio gamybos metu, konkrečiam EV modeliui suprogramuoja optimaliausią priimamos maksimalios įkrovimo galios, greičio ir baterijos ilgaamžiškumo santykį. Tad automobilio savininkas tik iš dalies gali prailginti ar sutrumpinti baterijos tarnavimo laiką.